Ändring av detaljplan för Bleckstorp 1:33 m.fl.
Postadress
544 30 Hjo
Efter beslut i byggnadsnämnden fick Samhällsbyggnad uppdraget att utföra en ändring av gällande detaljplan med syfte att utöka detaljplanens utnyttjandegrad för att möjliggöra en ny produktionshall för snickeriföretaget Sibab.
Just nu: Samråd
Förslag till detaljplan är nu föremål för samråd.
Planändringens syfte
Ändringens syfte att utöka detaljplanens utnyttjandegrad det vill säga hur stor andel av fastigheten som får bebyggas. Denna föreslås ändras från 20% till 40%. I planändringen ingår även att öka högsta byggnadshöjd från 8 till 9,5 meter, för att inrymma befintliga byggnader med motsvarande höjd. Dessutom ändras planbestämmelsen för prickmark från ”Marken får inte bebyggas” till ”byggnad får inte uppföras”.
Var ligger planområdet?
Planändringsområdet är beläget i sydöstra delen av samhället Blikstorp och omfattar industrifastigheten Bleckstorp 1:46.
Tidsplan
- Samråd 31 mars - 28 april 2025
- Detaljplanen avses kunna antas efter godkännande i samrådet.
Information om förslaget till detaljplan har skickats för kännedom till berörda fastighetsägare enligt fastighetsförteckning. Förslag till detaljplan har även skickats till myndigheter och övrigt berörda.
Ange ärendet samt vilken fastighet, myndighet, organisation eller motsvarande som du representerar. Den som inte framfört skriftliga synpunkter kan förlora rätten att senare överklaga beslutet att anta detaljplanen. Uteblivet svar under granskningstiden tolkas som att inga synpunkter finns.
Skicka in dina synpunkter
Postadress
Hjo kommun,
Samhällsbyggnad,
541 81 Hjo
e-post
byggnadsnamnden@hjo.se
Eventuella frågor ställs till:
Matilda Åslin
Planarkitekt
0503-350 00
matilda.aslin@hjo.se
Vill du ha fysiska handlingar?
Fysiska handlingar finns i Stadshuset och Kulturkvarteret. Om du vill få fysiska handlingar skickade till dig, hör av dig till Hjo kommun: byggnadsnamnden@hjo.se eller via telefon tel nr 0503-35000