Föräldramötet på Guldkroksskolan

Telefon
0503-35000

Telefontider
Mån-Fre kl. 07.30-16.30

Besöksadress
Torggatan 2

Öppettider
Mån-Fre kl. 07.30-16.30

Hitta hit

Postadress
544 81 Hjo

19 september 2019

Kommun och politik, Förskola och skola

Vi vill tacka alla föräldrar som på ett eller annat sätt medverkade på föräldramötet den 16 september på Guldkroksskolan.

Det blev en riktigt bra dialog under kvällen. Vi fick vi ta del av varandras tankar och funderingar om hur vi tillsammans kan stödja våra barn och ungdomar i Hjo.

Kommunen lovade att sammanställa en kontaktlista med telefonnummer och länkar för att alla snabbt ska komma rätt från början och slippa leta. När det gäller kommunen kan du även alltid kontakta vårt Kontaktcenter alla vardagar mellan klockan 07.30-16.30 på telefon 0503-350 00 

Kontaktlista

Tipsa Polisen

Om du har sett eller hört något som skulle kunna hjälpa polisen att upptäcka, förebygga eller utreda brott. Gå in på polisen.se så hittar du allt du behöver.

Du får kontakt med klassföreståndare via:

  • Meddelandefunktionen i V-klass 
  • E-post: förnamn.efternamn@hjo.se

Kurator

Kurator kan du kontakta för att få stöd och vägledning vid frågor gällande mående/skolsituation.

Petronella Jacobsson, 0503-351 49, 070-354 97 31, petronella.jacobsson@hjo.se

Annika Essehed, 0503-353 41, 073-270 14 09, annika.essehed@hjo.se

Skolsköterska

Skolsköterska finns tillgänglig för frågor/konsultation gällande hälsa.

Sandra Andersson, 0503-351 35, 076-541 77 32, sandra.andersson@hjo.se

Skolledning

Rektor åk 7-9: Carina Sahlén, 0503-351 88, carina.sahlen@hjo.se

Biträdande Rektor åk 7-9: Hans Johansson, 0503-35187, hans.johansson@hjo.se

Rektor åk 1-6: Hans Engvall, 0503-351 66, hans.engvall@hjo.se

Biträdande rektor åk 1-6: Susanne Appelberg, 0503-351 44, susanne.appelberg@hjo.se

Socialtjänsten

Rådgivning samt anmälningar gällandes barn- och unga, 0503-35210

Samordnare på socialtjänstens öppenvård, Dialogen 0503-35334, dit kan du ringa för rådgivning kring ditt barn.